Curling w domu. Nie tylko dla tych, którzy mieszkają w igloo.

Nie jestem fanem zimy i zimowych sportów, ale jest jedna dyscyplina, która potrafi mnie prawie że zahipnotyzować w czasie telewizyjnych transmisji. Puszczanie kamiennych „bączków” po lodzie, rozgrzewanie lodu miotełkami przed sunącym pociskiem i obserwowanie jak podąża on do celu ma w sobie coś z dalekowschodniego misterium. Tak, curling jest sportem dziwnym, ale i fascynującym. Wszystkiego się spodziewałem, ale że zagram w niego na własnym stole, to raczej nigdy nie przyszło mi do głowy.

A jednak, Egmont postanowił zaskoczyć chyba nie tylko mnie. Ich najnowsza gra Curling sprawi, że każdy z nas będzie mógł poczuć urok tego szkockiego sportu.

Po rozłożeniu komponenty robią wrażenie nie tylko pod względem wykonania, ale również obszarowo. Do wygodnej gry będziemy musieli użyć dużego stołu lub posiłkować się wykorzystaniem podłogi. Lodowisko (wymiary rzeczywiste: 45,72 m na 5 m), po którym będziemy puszczać kamienie (czasami nazywane czajnikami) ma aż 1,2 m długości i jest wykonane z imitującego śliską nawierzchnię tworzywa. Szczotek  nie dostaniemy, więc nadawanie rotacji i prędkości będzie zależało tylko od naszej ręki, ale za to w pudełku znajdziemy dwie gąbki, którymi będziemy mogli oczyścić tor pomiędzy kolejnymi rozgrywkami.

SAMSUNG CSC

Oczywiście najważniejsze w tym wszystkim są kamienie. Trochę z rezerwą podchodziłem do tej gry właśnie z obawy przed jakością ich wykonania. Przecież to właśnie one nadają całej zabawie sens i muszą oddawać odczucia związane z używaniem swoich rzeczywistych pierwowzorów. Na szczęście moje obawy okazały się na wyrost i sposób w jaki autorzy gry je odwzorowali bardzo dobrze sprawdza się w domowym curlingu. Plastikowe kamienie mają w środku ciężką metalową kulkę, która nadaje im w czasie ruchu efekt bardzo podobny do tego, jaki prawdopodobnie powstaje przy poruszaniu się kamiennych czajników po lodzie.

W grze mogą brać udział dwie osoby, które będą puszczały cztery swoje kamienie lub możemy podejść do tematu profesjonalnie i rozegrać prawdziwy drużynowy mecz, w której swoje miejsce znajdzie aż osiem osób – w drużynie: Otwierający, Drugi, Trzeci i Czwarty. Osoby poważnie podchodzące do gier mogą wyznaczyć spośród grających swojego kapitana (tzw. skip), który będzie decydował o strategii drużyny. Wprawdzie jest to gra imprezowa, ale bywałem na różnych imprezach, więc warto i to mieć na uwadze…

W domowym Curlingu przewidziano dwa warianty rozgrywki. Możemy zwyczajnie na przemian puszczać kamienie lub zastosować wariant profesjonalny  (prawdziwe zasady – stosowanie strażników, czyli pierwszych kamieni, których nie można wybić ze specjalnej strefy na lodzie). Gra w każdym przypadku jest tak samo przyjemna, więc spokojnie można dobrać wariant w zależności od grających, bez obawy, że coś się straci z przyjemności płynącej z zabawy.

SAMSUNG CSC

W grze oczywiście musimy zdobywać punkty i tutaj stosujemy zasady stosowane w prawdziwym curlingu. Maksymalnie w ciągu 8 tur możemy zdobyć 4 punkty (w prawdziwym curlingu, 8 ponieważ używamy 8 kamieni), ale taka sytuacja jest raczej mało prawdopodobna. Punkty zdobędziemy dzięki umieszczeniu własnych kamieni jak najbliżej środka specjalnego pola narysowanego na końcu lodowiska, tzw. domu.

Curling jest bardzo przyjemną zręcznościową grą imprezową, która bardzo dobrze sprawdzi się też w czasie zwykłego domowego wieczoru. Do tej pory męczyliśmy hoketa, ale teraz już wiem, że Curling na pewno pozostanie z nami na dłużej, właśnie ze względu na większą liczbę osób, która może się przy nim bawić. Może to i jest zabawka, ale jej wykonanie wywołuje w grających tę szczyptę emocji, która wiąże się z prawdziwym sportem. W czasie zabawy przestajemy widzieć tylko plastik, ale mamy przed oczami lód, linie spalonego, jest dom, strategie związane z właściwym ustawieniem strażników, próby wybicia kamieni przeciwnika i poczucie siły jaka drzemie w hammerze (ostatni, decydujący kamień), który właściwie puszczony może, podobnie jak to jest w rzeczywistości, zmienić sytuację na lodzie.

Curling polecam każdemu, kto lubi ten rodzaj gier, a pozostałym  współczuję, że nie odczuwają radości płynących z takiej formy zabawy. Jeżeli zmienicie zdanie, to Curling może okazać się dla Was strzałem w dom, tzn. w dziesiątkę.


Postanowiłem zrobić mały eksperyment i nagrałem powyższą recenzję w wersji audio. Co sądzicie o takim rozwiązaniu, ma ono sens? Wystarczy sam plik mp3 do pobrania, czy publikować to też na platformie mixcloud.com? Będę wdzięczny za komentarze :)


 

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

 

Informacje na temat zasad curlingu zaczerpnąłem ze strony http://pl.wikipedia.org/wiki/Curling