Z kamerą wśród gier – Rahdo Runs Through

Praktycznie każdy z nas może pisać o grach. W szkołach nabyliśmy umiejętność pisania, więc choć może nam to wyjść lepiej lub gorzej, to na pewno coś napiszemy. Zupełnie inaczej jest z nakręceniem dobrego materiału wideo o planszówkach. Tutaj wystarczy zresztą porównać liczbę tekstów o grach z liczbą ich recenzji wideo. Kamera nie wybacza naszych błędów i wprawdzie zdolny montażysta pewnie ze wszystkiego zrobi przyzwoity materiał, to jednak cała sztuka zrobienia obecnie dobrej prezentacji wideo to naturalność i jak najmniej efektów produkcji.

Dzisiaj chcę właśnie polecić autora, który posiada cechy idealnego wideorecenzenta planszówek. Mało komu udaje się przytrzymać mnie przez kilkadziesiąt minut przed monitorem wpatrzonego i przeżywającego to, co na nim widzę. Rahdo (Runs Through) to potrafi. Kiedy pokazuje i rozgrywa kolejne fazy gry lub rundy, to gram razem z nim. Mimowolnie komentuję jego ruchy, a nawet podpowiadam mu. Jego wahania nad kolejnym ruchem nie są przymusową dłużyzną, bo ja myślę razem z nim. A kiedy doczytuje coś w instrukcji, to w takich chwilach, w których i ja bym to zrobił, więc mimowolnie śledzę widziany tekst. Z jego filmów wprost bije naturalność, fascynacja grami oraz radość podejmowania wyborów i oglądania tego, co one przynoszą w grze.

Wprawdzie jest on Amerykaninem mieszkającym w Europie i jego filmy są po angielsku to jednak jeżeli nie macie z tym kłopotu, to szczerze je polecam. To do tej pory mój idealny prezenter gier, który nie męczy i którego traktuję jak przyjaciela od planszy. W końcu już w kilka gier z nim grałem.

Poniżej kilka filmów Rahdo o grach z targów w Essen: